Panele fotowoltaiczne – jak wybrać najlepsze?

fotowoltaika

Rynek fotowoltaiki jest zróżnicowany oraz dynamiczny. Na rynku funkcjonują różni producenci, których oferta jest na tyle zróżnicowana, że trudno samodzielnie wybrać takie panele, które z jednej strony będą miały odpowiednią moc, z drugiej zaś pełną funkcjonalność. Pod uwagę zdecydowanie trzeba brać wiele rzeczy, w tym ilość miejsca przeznaczonego do montażu, rodzaj obiektu, przeznaczenie instalacji. Współpraca ze specjalistami będzie najbezpieczniejszym oraz najlepszym rozwiązaniem.

Chcąc cieszyć się domem, który jest w pełni funkcjonalny, komfortowy oraz tani w utrzymaniu musimy podjąć działania, które będą zmierzać do wyposażenia go w odpowiednie instalacje i udogodnienia. Nie da się ukryć, że z roku na rok koszty utrzymania domu rosną, obecnie zaś mamy duże problemy związane ze stale rosnącymi kosztami ogrzewania oraz energii elektrycznej.

Jeżeli mamy mały domek, bez klimatyzacji czy pompy ciepła, dobrze ocieplony, podwyżki nie będą aż takim problemem. Jeżeli natomiast dom chłodzimy wnętrza klimatyzacją, używamy paneli podczerwonych, mamy pompę ciepła, rachunki mogą okazać się dla nas dużym problemem.

Rozwiązaniem pozwalającym na minimalizację skutków podwyżek jest oczywiście montaż paneli fotowoltaicznych. Tym zajmują się wyspecjalizowane firmy. Jak najbardziej warto korzystać z ich usług, z uwagi na wiedzę oraz umiejętność dopasowania instalacji do potrzeb klienta.

Współpraca, która się opłaca

Na pewno ktoś z naszych sąsiadów albo znajomych w ostatnim czasie zdecydował się na montaż paneli. Warto jak najbardziej zdobyć kontakt do specjalistów, którzy bezpośrednio na miejscu ocenią, jakie mamy możliwości, jaki rodzaj instalacji się sprawdzi, jaką elektrownia powinna mieć moc. Elektrownia słoneczna na dachu bądź w ogrodzie to poważna inwestycja, dlatego powinniśmy mieć pewność, że wydane raz pieniądze się zwrócą, a panele będą generować tyle prądu, ile potrzebujemy. Na trzeba zwracać uwagę podczas wyboru dostawcy?

Przede wszystkim na:

– legalność działania firmy,
– chęć podpisania umowy,
– udzielenie gwaranci,
– referencje oraz ilość przeprowadzonych montaży,
– czas oczekiwania na montaż,
– prawidłowy dobór paneli oraz pozostałych elementów instalacji,
– ceny.

O wyborze doświadczonego dostawcy oraz instalatora można poczytać na stronie https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Zobacz także: https://sfotografowane.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-i-jego-oplacalnosc-o-czym-mowa/

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Odpowiednio dobrane i zamontowane panele to jedno, a ich konserwacja i pielęgnacja to drugie. Na obie rzeczy trzeba zwrócić szczególną uwagę. Panele są urządzeniami, które pracują w zmiennych warunkach atmosferycznych, bardzo często niekorzystnych. Mogą słabiej działać, gdy ich powierzchnie pokrywają liczne zabrudzenia lub duża warstwa kurzu.

Zabrudzenia mogą być generowane przez ptaki, być wynikiem prac rolniczych, drogowych czy budowlanych. Panele możemy i powinniśmy traktować, jak okna i pielęgnować w ten sam sposób. Zabronione jest używanie myjek ciśnieniowych, twardych szczotek, skrobaków czy śrubokrętów, gdyż łatwo możemy porysować panele. Zamiast tego zdecydowanie powinniśmy myć ich powierzchnię urządzeniami parowymi stosować delikatne płyny do mycia szyb, delikatne ściereczki. Jeżeli na panelach widzimy twarde zabrudzenia, w pierwszej kolejności trzeba je porządnie namoczyć, a następnie usunąć.

W zakresie pielęgnacji paneli również możemy skorzystać z pomocy specjalistów, zwłaszcza gdy mamy ograniczoną możliwość poruszania się po dachu.