„Bujda” – premiera polskiego thrillera młodzieżowego, którym już teraz interesują się producenci filmowi

Już 8-go marca na rynku pojawi się jedna z najbardziej intrygujących książek tego roku – powieść pt. „Bujda” autorstwa Agnieszki Kulbat. Jest to nowatorski thriller młodzieżowy obdzierający z tabu życie obecnych nastolatków. Wydany przez Wydawnictwo Mięta, już przed premierą wzbudził zainteresowanie producentów filmowych współpracujących m.in. z największą platformą streamingową Netflix.

A ty co zrobisz, gdy na twoich oczach ktoś zginie? – to pytanie mogłaby zadać główna bohaterka Bujdy, Kalina, która właśnie stała się świadkiem morderstwa. Z dachu jej wieżowca zepchnięto mężczyznę. Straumatyzowana samobójstwem siostry sprzed roku, chce uciec z miejsca zbrodni i jak najszybciej wrócić do mieszkania. W wejściu do klatki wpada jednak na przerażonego chłopaka, a na wycieraczce przed swoimi drzwiami znajduje list nawiązujący do jej zmarłej siostry.

Czy obie te śmierci są ze sobą powiązane?

„Bujda to odważna książka 16+ dająca głos nastolatkom, którzy choć często nie są sami, są bardzo samotni. Dzięki pierwszoosobowej narracji Kaliny mogłam ukazać wagę problemów, z jakimi ta się boryka, będąc przecież tylko i aż nastolatką. Już nie dzieckiem, ale jeszcze nie dorosłym. Przyjmując jej perspektywę pokazałam, że zło dotyka wszystkich bez względu, czy ma się lat piętnaście, czy pięćdziesiąt. Bycie córką alkoholika, samobójstwo siostry czy ostracyzm społeczny zawsze boli, bez względu na wiek. I o tym właśnie jest Bujda” – mówi Agnieszka Kulbat, autorka powieści.

Książka porusza takie tematy, jak syndrom dorosłego dziecka alkoholika (DDA) czy toksyczne relacje w rodzinie i pokazuje je z perspektywy nastolatki. Tłem wydarzeń jest małe, polskie miasto, a w nim zatęchłe mieszkanie w bloku i licząca sobie kilka wieków szkoła. Główna bohaterka Bujdy na własnej skórze doświadcza, jak podli potrafią być dla siebie uczniowie i jak wielką rolę w ich życiu odgrywają social media. Na pierwszy plan wychodzi też niezwykle dojrzała relacja romantyczna Kaliny i Dawida – chłopaka, który wpadł na nią podczas ucieczki z wieżowca. To właśnie mieszanka tych wątków zainteresowała producentów filmowych, którzy obecnie są w trakcie zapoznawania się z powieścią pod kątem jej ekranizacji.

„Agnieszka Kulbat w sposób niesamowicie dojrzały porusza trudne kwestie, z którymi często samotnie muszą mierzyć się dzisiejsze nastolatki. Cieszę się, że jej powieść ukaże się w Mięcie, a dokładniej w naszym nowym brandzie Mint YAng. Młodzi zasługują na to, by ich głos został usłyszany, a ich problemy zostały dostrzeżone” – dodaje Katarzyna Berenika Miszczuk z Wydawnictwa Mięta.

Bujda to powieść o nastolatkach, ale nie tylko dla nastolatków. Jej premiera w aż trzech formatach (papier, audiobook, e-book) będzie miała miejsce już 8-go marca 2023 r.

Autorką powieści jest Agnieszka Kulbat (ur. 1998) – twórczyni młodego pokolenia, która zadebiutowała na rynku książki w 2021 r. powieścią „Mojra. Przeklęte dzieci Inayari”. Druga część serii „Mojra” pt. Żniwa przepowiedni ukazała się w 2023 r. Bujda to jej trzecia książka. Z wykształcenia mgr inż. Energetyki i flecistka, z zamiłowania pisarka. W przeszłości sportowiec z sukcesami na arenie europejskiej w oyama karate. Skupia się na tworzeniu literatury młodzieżowej, chcąc dać nastolatkom głos i uwagę, na którą zasługują. Często powtarza, że złu nie robi różnicy wiek i właśnie z tą ideą tworzy kolejne książki młodzieżowe. Uwielbia prowadzić spotkania autorskie w szkołach i bibliotekach, ma świetny kontakt z młodzieżą. Z przyjemnością bierze też udział w targach książki, gdzie ma okazję spotkać się ze swoimi czytelnikami.