Liz Hyder – Dary

 Liz Hyder

Dary

przełożył Andrzej Goździkowski

Premiera: 15 czerwca 2022

W świecie, w którym rządzą mężczyźni, cztery kobiety odkrywają, kim naprawdę są… 

Jak doskonałym tworem jest człowiek! Jak wielkim przez rozum!
Jak niewyczerpanym w swych zdolnościach! Jak szlachetnym postawą i w poruszeniach! Czynami podobnym do anioła, pojętnością zbliżonym do bóstwa!
Szekspir, Hamlet, akt 2, scena 2, tłum. Józef Paszkowski

Anglia, 1840. Hrabstwo Shropshire. Młoda kobieta chwiejnie idzie przez las. Kiedy pada na kolana w agonii, świat wokół się zatrzymuje. Gdy dochodzi do siebie, jest zdumiona na widok swojego cienia – z jej ramion wyrastają skrzydła. Tymczasem plotki o „upadłych aniołach” zaczynają szerzyć się w całym Londynie, a chirurg rozpaczliwie pragnący sławy i fortuny znajdzie się w szponach niebezpiecznej obsesji, a kobiety, których szuka – w niebezpieczeństwie…

Wciągająca i ambitna powieść opowiedziana kobiecymi głosami i osadzona na tle dziewiętnastowiecznego Londynu, która bierze pod lupę naukę, naturę, religię, oświecenie i mroczne niebezpieczeństwo żądzy sławy. Niepokojąca, urzekająca i pięknie napisana, z barwnie opisanym krajobrazem – począwszy od szkockich wysp, Orkadów, aż po brytyjską stolicę.
W XIX w. Londyn był największą metropolią globu. Imperium brytyjskie opływało w dobrobyt, ale na ulicach miasta ludzie umierali z głodu. Wielka Brytania była łaskawa jedynie dla wybranych…

Książka rzuca światło na styl życia w epoce wiktoriańskiej, przedstawia status społeczny kobiet, wskazuje ograniczenia, które musiały pokonać – brak możliwości znalezienia dobrej pracy, brak prawa do podejmowania decyzji o swoim losie, pełne uzależnienie od męża. Bohaterki książki Liz Hyder są utalentowane; obecnie cieszyłyby się zapewne uznaniem – bystra botaniczka, utalentowana artystka, ambitna dziennikarka i uważnie obserwująca świat gawędziarka. W czasach, w których przyszło im żyć, musiały jednak walczyć o to, by być sobą.

„Dary” to osadzona w realiach epoki, osnuta baśniową oprawą opowieść o poszukiwaniu sensu życia i odnajdywaniu go w niezależnej, silnej kobiecości.

Liz Hyder o swojej książce, w posłowiu:

Dzięki książkom i muzeom, przekazom ustnym i opowieściom cofnęłam się w czasie, odkrywając wielkich wiktoriańskich naukowców, geologów i botaników, rozkwit idei i wiedzy. A jednak wtedy kobiety były w większości nieobecne, pionierek była jedynie garstka, reszta zredukowana do roli żon, matek lub sióstr mężczyzn. A co, gdybym napisała o nich, zapomnianych kobietach, które nie miały szansy otworzyć drzwi otworzyć drzwi nowych możliwości, ale mimo wszystko uchylały je, pozwalając innym pójść w ich ślady? Takich kobiet, które nie zaznały sławy i uznania, których nazwiska i osiągnięcia już dawno zniknęły w mroku czasu. I tak zaczęłam kompletować swoją żeńską obsadę – aspirującą botaniczkę, artystkę, utalentowaną młodą dziennikarkę i gawędziarkę. Wspaniałe kobiety o ciekawych umysłach, kobiety, które szukały wiedzy o samych sobie. Wspaniałe kobiety o niemożliwych skrzydłach…

O autorce:

Liz Hyder jest pisarką i animatorką warsztatów kreatywnego pisania. Pochodzi z Londynu, a obecnie mieszka w południowym Shropshire w małym średniowiecznym miasteczku otoczonym wzgórzami. Nie bez powodu więc akcja Darów została tu ulokowana.

Od 2016 roku Hyder bierze udział w programie rozwoju pisarzy Writing West Midlands’s Room 204. Na początku 2018 roku zdobyła nagrodę The Bridge Award/Moniack Mhor Emerging Writer Award.

Jej debiutancką powieścią była Bearmouth, nominowana w 2019 roku przez „The Times” do nagrody Children’s Book of the Year, wyróżniona Waterstones Children’s Book for Older Readers 2020 i zwyciężczyni Branford Boase Award 2020. Została również nominowana do nagrody UKLA Awards i do CILIP Carnegie Medal 2021.